Oswietlenie awaryjne z autotestem

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają niezwykle drogą postać w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, a nawet że zostać zagrożone ich przeznaczenie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zatrzymają się tylko po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w ostatnich instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nigdy nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na różne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich jest życie oświetlenia pomieszczeń przez jeden okres po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie chociaż w przemyśle ale oraz w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie dobrej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, którymi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system teoretyczny do brania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało wykonywać wiele godzin, ale działalność będzie ważna także dać do następnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.